Väätsa kahekordistab sigade hulka

Silvi Lukjanov
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Järva Teataja

Kuigi sigade Aafrika katku tõttu on Eestis sigalaid suletud, hakkab Väätsa Agro neile kuuluvat sigalat remontima, sest soovib koos rentnikuga suurendada neljas nuumikute sigalas pidamiskohtade arvu.

Väätsa Agro ASi juhatuse liige Margus Muld sõnas, et vaatamata ümberringi möllavale seakatkule hakkavad nemad sigalat remontima ja ikka vajadusest. «Midagi uut me juurde ei ehita, vaid parandame meile kuuluva sigala seisukorda ja sel lihtsal põhjusel, et muidu pole rentnik valmis meiega koostööd jätkama,» selgitas ta.

Muld täpsustas, et veiseid pidava ettevõttena rendivad nad sigalat Rakvere farmidele ja nii vahelduva eduga ligi kümme aastat.

Kui rentnik 2013. aastal lepingu lõpetas, oli ta valmis koostööd jätkama vaid tingimusel, et omanik võtab sigala seisu parandamiseks midagi ette. «Kui rentnik alustas uuesti Röal sigade pidamist, alustasime ka meie sigala rekonstrueerimiseks keskkonnamõjude hindamist, mis septembri keskpaigas jõuab viimase etapi ehk avaliku aruteluni Väätsa vallamajas,» selgitas Muld.

Rentniku soovile vastu tulles kavatseb Väätsa Agro ehitada neli lauta ümber nii, et neis on sigadele praeguse 2240 koha asemel 4720 kohta. «Sisu ehitame kapitaalselt ümber, ühe hoone lammutame ja ühes sigade arvu suurendamisega ehitame juurde ühe sõnnikuhoidla,» täpsustas Muld.

Kui kõik sujub, algab Väätsa Agrole kuuluvas Röa sigalas ehitus järgmisel kevadel. Muld selgitas, et enne ei jõua lihtsalt paberliku asjaajamise tõttu, millest ka ehitaja otsingud võtavad oma aja. «Muidugi jälgime sellel ajal, milliseid muudatusi kutsub esile põllumajanduses ja seakasvatuses sigade Aafrika katk,» lisas ta.

Ehitusele seatud tingimusi igatahes katk seni mõjutanud pole.

Sigala ümberehituse hinna suhtes jäi Muld napisõnaliseks. «Hind sõltub suuresti sellest, millist tehnoloogiat sigalas kasutame, selle üle käivad meil rentnikuga veel läbirääkimised, ja sellestki, millised on meie võimalused, sest põllumajandus on praegu ju sedavõrd muutuv,» lausus ta.

Väätsa Agrolt sigalat rentiva Rakvere Farmide juht Teet Soorm ütles, et pea kolm aastat tagasi Väätsa Agroga Röa sigala ehitusplaane tehes oli olukord põllumajanduses teine, nagu nende vajadusedki. «Täna oleme sigade Aafrika katku valguses oma tulevikuplaanides palju ettevaatlikumad, elame päev korraga, sest keegi ei tea, mis homne päev toob, ja vaatame, kuidas katku tootmisele ja müügile seatud piirangutes kõige efektiivsemalt majandada,» lausus ta.

Soorm lisas, et Röa farm on siiani olnud katkust puhas ja koostöö pikaaegse koostööpartneriga usaldusväärne, mistõttu nad ehituskava kindlasti seiskama ei hakka.

Ainuüksi seetõttu, et tänapäevastes farmides on tootmine tõhusam ja see on tulevikus ettevõtjale väga tähtis. «Kui katk tõesti vähendab sigade arvu 360 000lt 200 000le, nagu ennustatakse, siis selles olukorras lihtsalt ei saa ettevõtja pikaajalisi plaane teha,» ütles Soorm.

RÖA SIGALA

asub Väätsa vallas Röa külas 8,1-hektarisel alal;

sigala kuuest hoonest neli ehitatakse ümber nuumikute sigalaks;

kompleksi tuuakse 27–30 kg nuumikud;

nuumikuid peetakse 12-13 loomaga sulgudes;

pärast 16 nädalat pidamist loomad realiseeritakse 110–115 kg kaaluga;

farmi plaanitakse kaks kuni kolm täistööajaga töökohta.

Allikas: Keskkonnaamet

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles